Forsiden til Renholdsnytt nr. 4/2025.
Forsiden til Renholdsnytt nr. 4/2025. For stort bilde og beskrivelse av bildene, se nederst i artikkelen.

Renholdsnytt 4/2025 er ute nå

I utgaven ser vi nærmere på: Hederspris til Inger Dahl, behovs­prøvd renhold i Bærum kommune og ved Universitets­sykehuset Nord-Norge, fagdag for renhold og vaskeri i Oslo, Vegvesenet gjen­vinner mykpapir på tross av «små» lokasjoner, teknologi gir drahjelp i Rauma kommune, medarbeider­utvikling i Tromsø kommune, ny utgave av «Alt om renhold» og mye mer.

Publisert

Papirutgaven av Renholdsnytt nr. 4/2025 blir post­lagt 5. september. Digital versjon av bladet er tilgjengelig nå, og inkludert hvis du har et Digital- eller Total-abonnement. Du kan også kjøpe tilgang til nr. 4 eller andre enkelt­utgaver på Buy&Read.

Enkelte artikler fra papir­utgaven er i skrivende stund tilgjengelige på nett. Disse krever i hovedsak abonnement. Merk at artikler i papir­utgaven og på nett ikke nødvendigvis er identiske.

Her er en oversikt over nr. 4/2025:

 

Artikler

Nærportrett av Inger Dahl
Inger Dahl er tildelt Renholds­nytts heders­pris.

Hederspris til Inger Dahl for stor faginnsats: Inger Dahl ble 19. august tildelt Renholds­nytts heders­pris for sine åre­lange bidrag til å utvikle norsk renholds­bransje. (Nettsak)

Reduserte frekvensen, økte kvaliteten: Renholds­frekvensen er tatt ned fra fem til tre dager ukentlig i klasse­rommene i Bærums-skolene. Det har skjedd uten tap av inneklima­kvalitet, og i enkelte skoler har det sogar blitt bedre. (Bærum kommune) (Nettsak)

Et løft for renholds- og vaskeri­tjenestene i Oslo: Over 100 engasjerte med­arbeidere fra kommunale helse­institusjoner samlet seg til en fagdag med ett klart mål: å løfte fram betydningen av renholds- og vaskeri­tjenester, og gi faglig påfyll som gjør en forskjell i arbeids­hverdagen. (Pia Cathrin Kristiansen, smittevern­rådgiver i Sykehjems­etaten i Oslo kommune) (Nettsak)

Teknologi gir drahjelp: På Åndalsnes er renholds­leder Camilla F. Wisting alene om å innføre nytt utstyr og nye metoder. Det bremser henne ikke fra å satse. (Rauma kommune)

Fra smuss­kontroll til smart renhold: I 1995 startet Dag Hognerud og Henrik Foss Miljø­fornyelse AS, med mål om å stoppe smuss før det kom inn i bygg. Nå heter selskapet N3 og feirer 30 år. (Nettsak)

Walther og Essouilah sittende på komprimerte papirballer
Raymond Walther fra Statens vegvesen og Anisa Essouilah fra ISS.

Vegvesenet vil gjenvinne mykpapir: En av de nyeste virksom­hetene som deltar i bærekrafts­konseptet Tor PaperCircle, har så få ansatte at inn­samlingen ikke uten videre er lønnsom. Men det har de lykkes å finne gode løsninger på. (Nettsak)

Stø kurs mot behovs­prøvd rengjøring: Ved Universitets­sykehuset Nord-Norge (UNN) ser renholds­leder Sissel Evensen store mulig­heter for å optimalisere aktivitetene. (Nettsak)

Jobber målrettet for å styrke renholds­faget: I Tromsø kommune er Pål Solnes og kollegaene opptatt av å forbedre kompetanse og sikre god rekruttering.

Utvider med nye i-moper: Mange vil vite at den aller første i-mopen ble lansert for litt over ti år siden. Nå er en helt ny generasjon av den smidige gulv­vaske­maskinen kommet til Norge. (i-team Norway)

 

Leder

Behovs­prøvd renhold: Når målet er å redusere utgiftene til renhold og vi har tatt i bruk alle triksene i boka, hva da? Det lyder besnærende å kutte i frekvens og rengjøre etter behov, men hvordan vet vi hva som er «bra nok»? (Nettsak)

Nytt fra NFSR

Styremøte 29. august, styre­endringer og for­beredelser for neste år. (Mari Fagertun-Røed, styreleder i Norsk Forening for Service og Renhold) (Nettsak)

Kronikk

«Vi har ikke tid» – men har vi tid til sløsing? Hvorfor tavlemøter, HMS og involvering bør være en del av den daglige driften. (Wioleta Tomaszewska, Coor)

Juss

Prøvetid i arbeids­forhold – fem hoved­punkter å huske på: En avtale om prøvetid gir arbeids­giver en mulighet til å kunne vurdere den ansattes til­pasning til arbeidet, faglige dyktighet og pålitelighet […] (NHO Service og Handel)

Faste spalter

Nyheter, Renholdsmarkedet, Messekalender

 

Produktnyheter

Bokens forside
Boka «Alt om Renhold».

SINTEF akademisk forlag: 3. utgave av Steinar Klubben Nilsens praktbok «Alt om renhold» er lansert. (Nettsak)

i-team Norway: To nye renholdsvogner er utviklet i samarbeid mellom Røros Produkter og den norske delen av i-team. (Nettsak)

Datec: Lanserer kvalitetskontroll på mobilen, kalt CleanPilot Quality, som er en helt ny versjon av CP Direct.

Tennant Company: Den middelsstore gulv­vaske­roboten X6 ROVR er bygget for kommersielle og lett-industrielle miljøer. (Nettsak)

Nilfisk: Med den mellom­store feiemaskinen / sittebilen SW3000 tar du inntil 8000 kvm i timen. Og du trenger ikke nøkler. (Nettsak)

Tana-Chemie: Plante­baserte Green Care Professional TAWIP neo er et pleie­produkt beregnet på bruk med våt­servietter. (Nettsak)

EcoOnline: Norsk selskap har utviklet en app som skal bidra til å gjøre arbeidsdagen tryggere for dem som jobber mye alene. (Nettsak)

Tana-Chemie: Råd rundt dyp­rengjøring av klasse­roms­møbler. (Nettsak)

 

Forsiden til Renholdsnytt nr. 4/2025.
Forsiden til Renholds­nytt nr. 4/2025. Hoved­bilde: Renholder Esmeralda Lanay Larsen i Bærum kommune. Bilder i venstre spalte: Inger Dahl, pensjonist / Ren Ekspertise. Koordinator Liv-Frida Hansen og robot­mann Morten Ivarsen ved Universitets­sykehuset Nord-Norge (UNN). Dag Hognerud og Marius Gareid, begge ledere i N3. (Alle foto: Trond Erik Hillestad)

  

 

Renholdsnytt kommer ut seks ganger i året, og er det eneste fagbladet i Norge som retter seg mot den profe­sjonelle renholds­bransjen.

For deg som ønsker en aktiv deltakelse innen ditt fag og i din bransje og å holde deg oppdatert, er fagbladet Renholdsnytt et uvurderlig tidsskrift.

Bestill abonnement

Her kan du melde deg på vårt gratis nyhetsbrev

Powered by Labrador CMS