
Vaskemiddel bløff
Forbrukerrådet har testet ulike alternative vaskemidler, de kommer alle dårligere ut enn rent vann. Best av alt er tradisjonelle vaskemiddler.
Vann kommer bedre ut enn samtlige av de alternative produktene til vask av tekstiler. Aller renest blir det om de fortsetter å bruke helt vanlige vaskemidler.
De produktene som Forbrukerrådet har testet er vaskenøtter, ECOball, Miljøvask og Enjo vaskemagnet.
Vaskenøtter
Dette er en nøtt som vokser på trær i India. Nøtteskallet innholder vist nok et stoff som blir til såpe i kontakt med vann. Vaskenøttene var det beste av alle alternativene - men litt dårligere enn rent vann.
Ecoballen
Ecoball er en ball som skal aktivisere vannmolekylene slik at de trenger inn i fibre og fjerner urenhetene. Ecoballen kom nest dårligst ut.
Enjomagneten
Dette er to magneter som plasseres inn i vasketrommelen, i likhet med produktet over kommer denne på nest siste plass
Miljøvask
Dette er vaskekuler som skal skape en reaksjon i vannet som i likhet med ballen skal trenge inn i tekstilene og få den rene. Kulene var de aller dårligste i testen.
For mer informasjon om denne testen se her
"