Snakkeboble
Lederartikkel Renholdsnytt: Nytt utseende for Renholdsnytt.

Nytt år – nytt ansikt

Nye muligheter lyder vel ordspillet, sånn egentlig, men for oss i Renholdsnytt er det like gyldig å snakke om ansikt. Ettersom man får noen år på baken, er det kjekt å kunne fornye utseendet.

Denne lederen sto på trykk i Renholdsnytt nr. 1/2025 – se oversikt over innholdet her (åpen sak).

 

Bladet har sett likt ut i en del år nå, og det var på tide å friske opp stilen. Vi håper at dere lesere setter pris på et mer moderne uttrykk. Akkurat denne utgaven har dessuten flere bidrags­ytere enn vanlig. Det er hyggelig. En del renholds­ledere kan nok være litt still­farne av seg, men likevel ha hodet fullt av gode ideer. Derfor er vi glade for bidrag og tips.

Nytt år og nye muligheter har det blitt også for mange av de intervju­objektene vi har vært jevnlig innom de siste årene. Minst en håndfull har skiftet jobb i løpet av senhøsten eller nyåret. Vi gleder oss til å treffe dere i nye omgivelser.

Store endringer har det også blitt for en av innovasjons­motorene i det norske renholds­miljøet. Etter et politisk vedtak som man sikkert kan diskutere lang­siktig­heten av, var det den 1/1-2025 slutt på RENKO, altså det kommunale oppgave­felles­skapet mellom renholderne i Akershus, Buskerud og Østfold fylkes­kommuner. Renholderne fikk først fire år i én og samme organisasjon i Viken fylkes­kommune. Da Viken var oppløst 1/1-2024, fortsatte de å spille hverandre gode i RENKO. På side 20 kan du lese om noe av det de fikk til, mens de var i samme båt.

Dessverre skulle det bare gå ett år for byråkratene besluttet at her var det penger å spare. Organisasjons­formen som var blitt valgt for RENKO, krevde nemlig hele 12 personer som styrte dem politisk sett. Organisasjons­formen ble derfor vurdert som unødvendig byrå­kratisk, og de tre fylkene ble enige om å tre ut av den.

Renholds­lederne i de tre fylkene er godt samkjørte, så vi tipper at det gode sam­arbeidet fortsetter på et mer uformelt plan. Det skal bli spennende å se utviklingen fremover.

 

Renholdsnytt kommer ut seks ganger i året, og er det eneste fagbladet i Norge som retter seg mot den profe­sjonelle renholds­bransjen.

For deg som ønsker en aktiv deltakelse innen ditt fag og i din bransje og å holde deg oppdatert, er fagbladet Renholdsnytt et uvurderlig tidsskrift.

Bestill abonnement

Her kan du melde deg på vårt gratis nyhetsbrev

Powered by Labrador CMS