Mens Erna Hagensen i Arbeidsmandsforbundet mener samarbeidet med NHO Service er truet, tror Petter Furulund (NHO) at de to partene har bedre grunnlag for samarbeid enn noen gang.
helle@askmedia.no helle@askmedia.no
Publisert
Annonse
Trepartssamarbeidet har snart fått på plass offentlig godkjenningsordning, og et krav om allmenngjøring er til vurdering hos Tariffnemnda. Nå skaper ordningen med regionale verneombud splid i samarbeidet.
Annonse
Renholdsnytt kommer ut seks ganger i året, og er det eneste fagbladet i Norge som retter seg mot den profesjonelle renholdsbransjen.
Årsaken er uenighetene om innføringen av regionale verneombud i renholdsbransjen, som NHO Service er i mot. Petter Furulund sier til frifagbevegelse.no at de to partene har lang tradisjon for å samarbeide for en seriøs renholdsbransje: Ren Utvikling, bransjeprogrammet for bedriftsutvikling samt arbeidet med offentlig godkjenningsordning og ID-kort er tiltak de har jobbet sammen om.
– Jeg tror ikke det er mange parter som kan vise til tilsvarende langt og godt samarbeid, sier han til nettstedet.
- Står ikke på pengene
Furulund påpeker at NHO i flere år har argumentert for en allmenngjøring av grunnbeløpene i renholdsoverenskomsten, og at LO nå synes å være enig.
– Dette tiltaket, samt alle nevnt tidligere, må være en seier for renholdsbransjens skikkelighet og mye mer verdt enn to – tre regionale verneombud med løskrutt i bøssa. Jeg vil gjerne fortsatt være venn med Erna, jeg, sier han.
En rot til uenighetene, ligger i finansieringen av RVO-ordningen: Forskriften sier at arbeidsgiverne i virksomheter som omfattes skal betale en avgift på 0,065 % av lønnsutgiftene til et fond som administreres av fondsstyret. Avgiften skal minst være 250 kroner.
Furulund utdyper til frifagbevegelse.no at NHO Service gjerne kan leve med pengene ordningen vil koste.
- Vi kunne ha betalt inn til noen ekstra inspektører til Arbeidstilsynet. Men at våre bedrifter via lovveien skal være med å betale lønn for ansatte i LO er vanvittig. Noen prinsipper må man ha her i livet, sier han.
Erna Hagensen i Arbeidsmandsforbundet mener at NHO Service sine argumenter i denne saken kan ødelegge samarbeidet:
– RVO er det eneste av tiltakene i bransjen som kommer fra renholderne. De sier: Vi trenger hjelp til å få et bedre arbeidsmiljø. Det er klart renholderne blir forbanna når NHO sier nei, sier Hagensen til frifagbevegelse, og utdyper:
– Det er klart at renholderne ikke vil ha noe samarbeid med NHO Service etter dette. Og når de går i mot denne ordningen, da vet ikke jeg hva vi skal samarbeide med dem om i bransjeprogrammet.