
Roboter rengjør kontorer
I Japan har Fuji Heavy Industries og Sumitomo utviklet en robot som kan hjelpe mennesker å rengjøre kontorer.
Snart kan roboter vaske arbeidsplassen din. (Foto: House of Japan).

Denne roboten er en videreutvikling av en enklere modell de to selskapene presenterte for 10 år siden. Denne nye versjonen kan navigere rundt pulter, kontorutstyr og andre hindringer. Roboten drives av batteri, og kan bevege seg 30 meter per minutt, skriver House of Japan.
Høflig robot
Av andre funksjoner har den en laser avstandsmåler, som den høflig bruker til å varsle at den kommer. Roboten vil, for eksempel før den kjører inn i en hindring eller et menneske, si: "Vær så snill å gå ut av veien, jeg rengjør dette rommet!"
Hvis roboten ikke mottar respons, eller noe beveger seg i løpet av 15 sekunder, vil den kjøre rundt hindringen, og fortsette med jobben sin.
"